Hogyan hipnotizáld magad: Fedezd fel az egyszerű 6 lépéses önhipnózis formulát
Érdekel a rendszeres önhipnózis gyakorlatából származó számos jutalom, de nem vagy biztos benne, hogyan is hipnotizáld magad? Jó hírem van számodra. Ez a cikk gondosan végigvezet mindenen, amit az önhipnózisról tudnod kell, továbbá bemutatja az önhipnotizálás 6 lépését is. De előtte beszéljünk arról, hogy mi az önhipnózis.
Mi az önhipnózis?
Az önhipnózist sokkal könnyebb megtanulni, mint azt gondolnád (valójában nagyon hasonlít a meditációhoz). Bárki elsajátíthatja az önhipnózis technikáit – ehhez csak némi gyakorlásra és elhivatottságra van szükséged. Kicsit olyan ez, mint az edzőterembe járás – eleinte az izmaidnak nincs nagy állóképessége, de ahogy folytatod az edzést egyre erősebbek lesznek és ami korábban nehéznek tűnt, az mára már könnyedén teljesíthető.
A hipnózis előnyei
A kutatások kimutatták, hogy a hipnózis egy olyan eszköz, ami az élet számos területén jelentős életmódbeli változások elérésére használható. A hipnózis segíthet a:
- Lazításban
- A stressz levezetésében
- A fájdalom csökkentésében
- Segít a függőségek kezelésében
- Önbizalom és önbecsülés építésében
- Alvászavar leküzdésében
- Rossz szokások megszakításában
- Szorongás enyhítésében
- Depresszió leküzdésében
- Az elérhető célok kitűzésében
- Korlátozó viselkedés megváltoztatásában
- Problémákat megoldani
- Blokkokat feloldani
Mit érhetsz el az önhipnózissal?
A hipnotizálás megtanulása nagyjából: Kezdetben kényelmetlennek vagy akár lehetetlennek is tűnhet, de idővel egyre könnyebben és könnyebben fogod tudni használni a hipnotikus technikákat. Végül azon kapod magad, hogyan “vészelted” át a hetet anélkül, hogy egy kis időt is befelé fordulva töltöttél volna. Ha kíváncsi vagy az önhipnózis és az önhipnoterápia erejére nézd meg ezt az online képzési programot
Az önhipnózis ugyanaz, mint a meditáció?
A meditációt gyakran összekeverik a hipnózissal. Talán azért mert sokban hasonlítanak, de ugyanakkor vannak jelentős különbségek is. Mindkettő magában foglalja a nyugodt lelkiállapotú kezdést. A meditáció során semmilyen konkrét célt nem kell elérni. A pozitív energiák megcsapolásának szándékától mentesen inkább a saját közzéppontodba való helyezkedés, a jelenben való tartózkodás a cél. Így gyakorolhatod alapszinten a meditációt:
- Helyezd magad kényelembe egy csendes helyen, ahol körülbelül 15 percig nem zavarnak.
- Csukd be a szemed és lélegezz lassan és mélyen, lélegezz be az orron keresztül és lélegezz ki a szájon keresztül.
- Koncentrálj a lélegzetedre. Ha a figyelmed elkalandozik, egyszerűen koncentrálj ismét a légzésre.
- Ha készen állsz a foglalkozás befejezésére, akkor egyszerűen nyisd ki a szemed, állj fel, nyújtózkodj egy nagyot, rázd le a kezeidet és térj vissza a környezetedbe.
Az első 3 lépés teljesen megegyezik az önhipnózis indukciójával. De ez nem jelenti azt, hogy a meditáció és az önhipnózis ugyanaz lenne! Még mindig távol állnak egymástól, hiszen az önhipnózis mondjuk inkább technikai jellegű, hiszen hipnotikus technikák végrehajtását igényli (de könnyen kivitelezhető, ha valaki megfelelő képzésen megy keresztül).
Ismerd meg az önhipnózist: hogyan hipnotizáld magad
Bárki könnyedén belesimulhat az úgynevezett „transzba”, és ezt azért teheti meg mert a transz a létünk természetes állapota. Például, amikor belemerülve tévét nézel vagy könyvet olvasol, akkor elkalandozik az elméd és ekkor éppen nem figyel a körülötte zajló eseményekre. Néhány másodpercre a tudatos elméd kikapcsol. Abbahagyja a dolgok elemzését és egyszerűen lebeg egy pihentető, békés “helyre”. Ez maga a hipnózis. Ami ezekben az esetekben “véletlenül” történik. De, amikor szándékkal hipnotizálod magad és önhipnoterápiát folytatva világos célt tűzöl ki magad elé, akkor az életedben hosszú távú, pozitív javulást érhetsz el.
Önhipnózis az orvostudományban
Az elmúlt években a tudósok és kutatók körében jól kutatott téma volt a hipnózis és az orvostudomány közötti kapcsolat. A hipnózis elképesztő eredményeket mutatott a szorongás, fóbia, étkezési zavarok, fájdalomcsillapítás és egyéb állapotok kezelésében. Most pedig vessünk egy pillantást néhány olyan esettanulmányra az orvostudományban, amelyek az önhipnózist érintették.
Önhipnózis és fájdalomcsillapítás a szülés során
Az önhipnózis egyik legnépszerűbb alkalmazása a fájdalomcsillapítás. Az önhipnózis népszerűvé vált a szülés közbeni fájdalom kezelésének eszközeként is. Erre a speciális területre – a hipnoszülést – találtak ki, ami által a hipnózist a szülési fájdalom kezelésének egyik leghatékonyabb módszereként használják. Ez a tanulmány egy tematikus hálózatelemzés. A tematikus elemzés a kvalitatív kutatás egyik leggyakoribb elemzési formája. A kutatók 343 nő közül véletlenszerűen választották ki azt a 48 nőt, akik részt vettek az intervenciós csoportban. Az adatok az önhipnózis pozitív tapasztalatait tárták fel, amelyek a nyugalom, a magabiztosság és az elhatalmasodás érzését váltották ki. A résztvevők arra a következtetésre jutottak, hogy az önhipnózis jelentős pozitív hatást gyakorolt a szülésükre. Egy másik tanulmányban 1222 olyan nő vett részt, akik még soha nem voltak terhesek. A résztvevőket 3 csoportra osztották:
- egy csoport, ahol a résztvevőknek önhipnózis technikákat tanítottak,
- a második csoportban relaxációs technikákat tanítottak
- a harmadik csoport, ahol a nők a szokásos ellátásban részesültek.
Eredmény: Az önhipnózisos csoport jobban kezelte a fájdalmat és több pozitív élményt kapott a szülés során, mint a relaxációs csoport és a szokásos ellátásban részesültek csoportja.
Fogászati fóbia kezelése
Ez a tanulmány szemlélteti, hogy a szorongást kiváltó ingerek a hipnózis alkalmazásával csökkenthetők. Az fMRI (funkcionális mágneses rezonancia képalkotás) segítségével az agy különböző félelemstruktúráit vizsgálták az eredmények meglepőek voltak. A hipnózis jelentős változásokat mutatott ki a félelemközpontokban. A vizsgálat magában foglalja a tényleges fogászati műtétet, az endodonciai kezeléseket és az érzéstelenítést. A tanulmány következtetései azt mutatják, hogy a fogászati fóbiás betegeknél a hipnózis hatékony módszer a félelem agyi áramköri struktúrák reakcióinak gátlására.
Önhipnózis a HIV-neuropátiás fájdalom kezelésére
A disztális szenzoros polyneuropatia (DSP) a HIV-betegség leggyakoribb idegrendszeri szövődménye. Ezt a tanulmányt az American Academy of Pain Medicine megbízásából tették közzé. A vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy a hipnózis segíthet-e a fájdalmas HIV-DSP kezelésében. A vizsgálat feltárta, hogy az alanyok 72%-ánál javult a fájdalompontszám.
Az önhipnózis gyakorlatának megkezdéséhez tekintsd meg az alábbi önhipnózis technikákat és a lépésről lépésre szóló útmutatót.
Hogyan hipnotizáld magad az alábbi képlet segítségével
A hipnózis minden módszere ugyanazokat az alapvető elemeket használja:
- Indukciós szakasz – lazítsd el a tested
- Változás szakasza – az Önhipnotikus állapot, ahol kezelheted azt a problémát, amelyen dolgozni szeretnél
- Kilépési szakasz – visszahozod magad a teljes éber állapotba
Ha szeretnéd megtanulni, hogyan kell elsajátítani ezeket a szakaszokat és hogyan használhatod az önhipnózist életed javítására, akkor kövesd az alábbi egyszerű 6 lépésből álló formulát:
1. lépés: a Védelem
- Ahhoz, hogy hipnotizálni tud magad, békére és csendre (ez az elején szükséges lehet) van szükséged.
- Ha túl nehéz “teljes” csendben ülnöd, akkor próbálj fülhallgatóval megnyugtató zenét hallgatni.
- Kezdésként állíts be 15 perces időkorlátot.
- Kötelezd el ezt az időkeretet azzal, hogy hangosan kimondod: 15 perc múlva kilépek a transzból. Alternatív megoldásként állíts be ébresztőt vagy válassz meghatározott hosszúságú zenét, amely finoman kivezet a transzból.
- MÍTOSZTÖRÉS: Bármi is történik lehetetlen benne maradni a hipnotikus transzban!
2. lépés: az Elköteleződés a szándékod mellett
- Határozd meg a hipnózis szándékát, mielőtt mélyebbre mennél a hipnotikus állapotában . pl.: Megszokás megváltoztatása, célkitűzése vagy egyszerűen csak lazítás.
- Győződj meg róla, hogy tiszta az elméd.
- Írd fel a szándékodat egy papírra, és mondd ki hangosan. Ez segít felkészíteni a tudatalattit és felkészülni a probléma kezelésére.
Például: Ha a célod legyőzni a lámpalázad, akkor ezt mondhatod: „Felszabadult vagyok az emberek társaságában”.
3. lépés: a Relaxáció
A további tartalom eléréséhez lépj be vagy regisztrálj!
A regisztráció ingyenes, választhatsz az érdeklődő vagy a szakmai felhasználó közül.
Bejelentkezéshez add meg a regisztrációnal megadott e-mail címed (username) és jelszavad (password)!